محافظ ولتاژ برق چیست و چه تفاوتی با چندراهی برق دارد؟

تفاوت محافظ ولتاژ برق و چندراهی برق

چندراهی برق در ظاهر بسیار شبیه به محافظ ولتاژ برق بوده اما عملکردی کاملا متفاوت دارند. چندراهی برق وسیله ای است که فقط از چند پریز کنارهم تشکیل شده است و از لوازم برقی در برابر آسیب های ناشی از قطع ناگهانی جریان برق محافظت نمی کند. زمانی که بخواهید چند دستگاه را به صورت همزمان روشن کنید می توانید از چندراهی برق استفاده کنید. مانند تلویزیون که به چند پریز برای روشن کردن تلویزیون ، نمایش خانگی و در برخی موارد آنتن یا باند نیاز دارد.

در بسیاری از چندراهی ها از یک محافظ داخلی که شامل یک فیوز و یک متعادل کننده جریان می باشد استفاده شده است. زمانی که نوسانات برق زیاد نباشد متعادل کننده جریان با کنترل کردن این نوسانات موجب پایدار شدن جریان برق خروجی می شود. همچنین فیوز به متعادل کردن نوسانات بیش از حد کمک می کند در این شرایط فیوز می سوزد و باعث قطع شدن جریان برق خروجی می شود بنابراین آسیبی به تجهیزات متصل به چندراهی نمی رسد.

محافظ ولتاژ برق چیست
محافظ ولتاژ برق

چرا استفاده از محافظ ولتاژ برق برای لوازم برقی لازم است؟

محافظ ولتاژ برق وسیله ای است که از لوازم برقی مانند رایانه ، تلویزیون ، یخچال ، کولر گازی و … در برابر آسیب های ناشی از قطعی ناگهانی جریان برق حافظت می کند بنابراین استفاده از این وسیله برق در کنار این لوازم ضروری می باشد. این دستگاه زمانی ورودی جریان برق زیر 180 و بالای 245 باشد با قطع کردن جریان برق از آسیب دیدن تجهیزات متصل به خود جلوگیری می کند.

یک محافظ برق خوب محافظی است که استانداردهای لازم در ساخت آن رعایت شده که معتبرترین آن استاندارد CE.FCC می باشد همچنین در برابر آتش سوزی مقاوم باشد پس هنگام خرید به این نکات دقت نمایید.

منبع : تدبیرکارا و royancable.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...