فروش سیم و کابل

کابل ساختمانی

خرید سیم و کابل یکی از مهم ترین نکات می باشد که به بررسی آن می پردازیم. کابل وسیله‌ای است که از دو یا چند سیم هادی الکتریکی تشکیل شده است . معمولا سیم های هادی در غلاف محافظی قرار دارد که برای انتقال برق بکار می‌رود.مهم ترین و پرکاربردترین عایق به کار رفته در کابل ها P.V.C (پلی وینیل کلراید) است. از مزیت های این نوع عایق مناسب به غیرقابل اشتعال بودن آن و انعطاف پذیری اشاره کرد. اما این کابل ها نیز دارای معایب می باشند. از معایب آن عدم استفاده از آن ها در درجه حرارت حدود صفر و زیر صفر است.مواردی مانند ارزانی تولید انبوه و سادگی ساخت باعث شده که بیش از ۹۰ درصد کابلهای فشار ضعیف از این عایق درست شوند. نوعی عایق دیگر بنام PET (پلی اتیلن) برای کابلها بکار میرود که آتشگیر بوده و در مکانهای اختصاصی بکار میرود .

تفاوت کابل و سیم

گاهی کلمه سیم و کابل باهم اشتباه گرفته و یا به جای هم استفاده می شود. اما درواقع اینطوری نیست این دو وسیل متفاوت اند. کابل در واقع از چند رشته سیم تشکیل می‌شود.سیم متشکل از یک یا چند رشته مواد الکتریکی هادی مانند مس یا آلومینیوم است که دامنه کاربردی وسیع‌تری دارد. و می توان گفت سیم‌ها قابل مشاهده اما کابل‌ها عموما عایق‌بندی می‌شوند.

تفاوت کابل و سیم
سیم خودرویی

انواع کابل

نکته مهم هنگام خرید سیم و کابل انواع آن است .یک کابل، نیرو یا همان برق را بین دستگاه ها از مکانی به مکان دیگر منتقل می کند.کابل ها در واقع از کنار هم قرار گرفتن یک یا چند سیم تشکیل شده اند و به طور معمول دارای سه بخش هستند که عبارت است از:

تفاوت کابل و سیم

در کاربردهای مکانیکی از کابل برای حمل اشیا و بالا کشیدن آنها استفاده می کنند، به این نوع کابل، کابل مکانیکی یا سیم بکسل نیز می گویند.از کابل های الکتریکی برای طیف گسترده ای از اهداف استفاده می شود.هر کدام از کابل ها برای منظور خاصی طراحی می شوند.کابل ها انواع مختلفی دارند اما چند نوع کابل بیشتر از سایر موارد استفاده قرار می گیرند:

کابل های جفت پیچ خورده

این کابل ها در واقع از یک جفت کابل پیچ خورده به هم تشکیل شده است. از این کابل برای فاصله های طولانی استفاده می شود.

کابل های چند رسانا

این نوع کابل ها متشکل از چند سیم هادی با غلاف عایق می باشند.کاربرد این کابل ها در مدار های کنترل از راه دور می باشد.

کابل های کواکسیال

این نوع کابل ها دارای یک رسانای احاطه شده توسط یک رسانای فویلی می باشد که مابین این دو را عایقی فرا گرفته است.بیشترین کاربرد این نوع کابل در آنتن های تلویزیون است.

کابل ساختمانی

کابل های برق

کلیه کابل های برق ساختمانی از دو بخش سیم رسانا و بخش محافظ تشکیل شده اند.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

این نوع کابل شامل دسته های شیشه ای الیاف در داخل یک پوشش عایق می باشد.کابل فیبر نوری در مقایسه با کابل های سیمی پهنای باند بالاتری دارد. از این کابل در کاربردهای مخابراتی استفاده می شود

کابل ربان

متشکل از چند کابل کوچک موازی به یکدیگر می باشد. اکثرا در سیستم های الکتریکی برای پیوند دادن لوازم جانبی مانند دیسک درایو در کیس کامپیوتر ها به کار می رود.

انواع کابل فشار قوی

نوع دیگری از کابل ها نیز وجود دارند که با فلز های رسانایی همچون مس یا آلومینیوم ساخته می شوند و می توانند ولتاژ بسیار بالایی را تحمل کنند. این کابل ها تحمل ولتاژ حدود 400000 ولت را دارند.

انواع کابل فشار ضعیف

کابل های فشار ضعیف مانند کابل های فشار قوی از مس و آلومینیوم ساخته شده است اما با پلیمر های مختلفی عایق شده اند. این کابل ها دارای سطح ولتاژ تا 1000ولت هستند.

عوامل مؤثر در انتخاب نوع کابل

نکات مهم در سیم کشی ساختمان

پیامدهای خرید سیم و کابل تقلبی

متاسفانه تولید و عرضه سیم و کابل تقلبی و غیراستاندارد در کشور ما به شدت افزایش یافته است. مطابق با اعلام سازمان آتش‌نشانی، حدود ۲۵ درصد از آتش سوزی هایی که در شهرها رخ می دهد، به خاطر استفاده از سیم و کابل های تقلبی و غیر استاندارد می‌باشد.با توجه به اینکه از حیث استاندارد، استفاده از فلزات دیگر به جز مس در سیم و کابل، غیر مجاز و ممنوع می باشد و استفاده از این مفتول ها باعث کاهش شدت عبور جریان و منجر به افزایش دمای عایق می‌شود؛ لذا موجب اتصالی برق و بروز آتش‌سوزی می گردد.افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی و داخلی که ناشی از روند صعودی قیمت انرژی بوده است، میزان تقلب در تولید سیم و کابل‌ها را افزایش داده است. هرچه میزان مس به کار رفته در تولید سیم و کابل بیشتر باشد، قیمت خرید سیم و کابل افزایش می یابد.ساده ترین روش تشخیص محصولات تقلبی و غیر استاندارد، قیمت پایین آنها نسبت به برندهای معتبر می باشد. استفاده از برندهایی که مشخصات فنی و وزنی محصول را بر روی بسته بندی جهت تشخیص مشتریانی که دسترسی به آزمایشگاه مجهز ندارند، قید نموده اند راهکار مناسبی می باشد.سیم و کابل های تقلبی و بی کیفیت که با تلفات بالایی نسبت به سیم و کابل های برق استاندارد مورد استقبال مردم قرار گرفته است، سبب می شود تا ضمن افزایش تلفات شبکه برق در بخش توزیع و مصارف خانگی، باعث بروز آتش سوزی های گسترده در کشور شود.

دانیال نور

شرکت دانیال نور در سال ۱۳۷۴ در زمینه طراحی و همچنین اجرای خطوط هوایی ، پست های زمینی و هوایی ۲۰ کیلوولت و فشار ضعیف ، و اتوماسیون کارخانه ها شروع به فعالیت نمود و در صنعت کشور بیش از صدها کارخانه و واحدهای تولیدی و خدماتی را در زمینه برق رسانی و تجهیزات برقی یاری نموده است .این شرکت از سال ۱۳۹۲ اقدام به تاسیس و راه اندازی کارخانه سیم و کابل خود توسط مهندسین مجرب و ماشین آلات اروپایی با نام تجاری پارس الکتریک شهریار در شهرستان شهریار نموده است و همچنین در نخستین ماه های فعالیت خود موفق به اخذ کاربرد علامت استاندارد ملی ایران جهت محصولات خود گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سیم و کابل با دانیال نور تماس بگیرید.

در دانیال نور بیابید...