مقایسه کابل گرد و تخت

شرکت cicoil کابل های نواری را حدود شصت سال پیش برای شرکت “ای بی ام ” ابداع و تولید کرد. طی ده ای اخیر این نوع کابل به عنوان گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع نظامی فضایی و فرآینده های کامپیوتری و عملیات رباتیک و تجهیزات مربوط به کنترل حرکت مطرح شد.

از مختصات خوب این کابل می توان به انعطاف پذیری ،کاهش مشکلات الکترونیکی و بهره وری در بسته بندی اشاره کرد. عامل محدود کننده در استفاده از این کابل ها در حال حاظر نیاز این کابل به روش های سربندی منحصر به فرد است که برای اتصالات و آماده کردن آن ها نیاز است عملیات دستی زیادی انجام گیرد.

کابل های تخت و مقایسه آن با کابل های گرد

معمولا کابل ها به صورت گرد و دسته ای از سیم های عایق شده هستند که توسط چند لایه از مواد پرکننده دیگر احاطه شده اند.که این لایه ها به منظور حفظ ساختار گرد و همچنین کاهش گرمایش اصطکاکی در حین حرکت کابل مد نظر قرار داده می شود.

این سیم ها و لایه های پرکننده به وسیله یک روکش بیرونی دربرگرفته شده است که آنها را در کنار یکدیگر نگه می دارد و تا حدی وظیفه ی حفاظت شان در برابر اشیا خارجی را بر عهده می گیرد. به طور معمول در برق کشی ساختمان ها و لوازم برقی از کابل های گرد استفاده می شود. و به دلیل قدمت بالایی که کابل های گرد نسبت به کابل های تخت دارند موارد استفاده ازآن ها بیشتر است.

کابل های تخت به شکل نواری تولید می شوند و ظاهر آن با کابل های گرد تفاوت دارد. این کابل ها در انواع یک و چند شاخه تولید شده و سطح مقطع آن به شکل مستطیل است. شاخه های این کابل به شکل ردیفی قرار دارند و عایق آن از نوع پی وی سی یا پلاستیک فشرده است.

کابل های تخت بسیار مقاوم هستند و دوام بیشتری دارند و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی نیست که وارد بازار شده اند اما توانسته اند بازار خوبی پیدا کنند و چایگزین کابل های گرد شوند.

نقاط ضعف کابل گرد

باوجود این که کابل های گرد برای مصارف عمومی بسیار مورد تایید است اما نقطه ضعف های خاصی درساختار آنها وجود دارد با توجه به استفاده از لایه های متعدد شامل عایق، سیم و پرکننده ها ، کار کم کردن حرارت از سیم ها در کابل گرد با دشواری همراه است . علی رغم تلاش های انجام شده برای کاهش گرما، هنوز گرمایش اصطکاکی ایجاد شده درون کابل به علت حرکت های متناوب تکراری به عنوان یک موضوع مهم به قوت خود باقی است.

به این مورد باید تغییر امپدانس الکتریکی کابل را در صورت جابجایی هادی ها نسبت به یکدیگر را نیز افزود.

درکابل های تخت هر هادی با هادی های کنار خود به صورت موازی قرار میگیرد تا ساختار تخت محفوظ بماند .برخلاف کابل های گرد، هادی های کابل تخت در روکش در برگیرنده آنها حرکت نمی کنند و بدین ترتیب کیفیت پارامترهای الکتریکی آنها ثابت باقی می ماند. همچنین هادی ها در کابل تخت همگی دارای ابعاد فیزیکی و الکترونیکی برابر هستند به همین دلیل سیگنال و تاخیرات زمانی متفاوت بین سیگنال ها در این نوع از کابل به حداقل خود می رسد.

ده دلیل مهم برای استفاده از کابل های تخت

۱- قابل اتکا و اطمینان بودن

شکل و ساختار ساده کابل های تخت همچنین شکل قرارگیری هادی ها به صورت موازی باعث می شود که تک تک هادی ها قابل شناسایی باشند و کار تخصیص ان ها در سربندی ، تابلو برق و کنترل به سهولت انجام پذیرد.

۲- سبک بودن

وزن کابل های تخت به مراتب از کابل های گرد کمتر است همچنین ساختار کابل های تخت به حدی قوی است که نیازی به استفاده از هادی های بزرگتر برای افزایش استحکام نیست. این پیکربندی قوی با خصوصیت انعطاف پذیری نیز همراه است که مزیت آن را دو چندان می کند.

۳- حذف موارد اضافه و غیر ضروری

سطح تقریبا صاف و مستطیل شکل باعث می شود کابل ها به صورت لایه ای بر روی هم قرار گیرند و هیچ فضای تلف شده ای بین ان ها نباشد.

۴- قابلیت انعطاف

قابلیت انعطاف کابل های تخت در محل درب ها و و بازوهای چرخشی بسیار با اهمیت است.

۵- استحکام زیاد

به دلیل اینکه همه ی عایق ها و هادی ها به صورت یکسان در تحمل نیروهای کششی مشارکت می کنند، کابل ها استحکام زیادی خواهند داشت.

۶- ثبات الکتریکی بالا

فاصله بین هادی ها در کابل تخت ثابت و شکل هندسی با ثبات است. این شکل هندسی کیفیت های الکتریکی باثباتی را به همراه خواهد داشت.

۷- امکان انتقال جریان الکتریکی بالاتر

کابل های تخت دارای سطح بالاتری نسبت به کابل های گرد می باشند. در نتیجه، به صورت بهینه تری باعث انتقال گرما می شوند.که در نتیجه امکان سطوح بالاتری از جریان عبوری را برای یک افزایش دمای مشخص فراهم می آورد.

۸- اثرات کاهش یافته عدم تقارن توزیع احتمالی

هادی ها در کابل های تخت دارای طول فیزیکی و الکتریکی یکسان می باشند.این امر باعث کاهش تاخیرات زمانی بین سیگنال ها در یک کابل تخت مشخص می گردد.

۹- اتصالات پرتراکم

اتصالات پرتراکم کابل های تخت دارای تراکم بالایی از نظر نسبت سطح مقطع سیم به سطح مقطع کابل می باشند.بنابراین لایه های کابل تخت با کارایی بیشتری کنارهم قرار می گیرند و تراکم هادی بالاتری را نسبت به کابل های گرد فراهم می کنند.

۱۰- سهولت حمل و نقل

کابل های تخت به سادگی خم و روی هم قرار می گیرند و به خوبی روی هم منطبق می گردند. و به این ترتیب بسیاری از مشکلات کابل کششی کابل های برطرف می شود. رشته هادی ها به خوبی دیده می شوند و در موقعیت ثابتی درون عایق جا می گیرند و این عامل باعث می شود شناسایی و بازرسی و ردیابی آنها در مدار به آسانی انجام پذیرد.

نتیجه گیری

کابل های گرد از نظر قدمت تولید نسبت به کابل تخت برتری دارند. اما از لحاظ ایمنی و امنیت انتخاب کابل های تخت منطقی تر است.کابل های تخت در تجهیزات پزشکی ، صنعتی و رباتیک کاربرد بسیاری دارند. اما کابل های گرد بیشتر در حوزه ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرند. در سال های اخیر بیشتر سرمایه گذاری ها بیشتر بر تولید و خرید کابل برق بوده است و نتایج تست های کنترل کیفیت نشان می دهد که این کابل ها کارایی و عملکرد بهتری نسبت به کابل های گرد در حوزه صنعت دارند.

همچنین کابل های تخت با توجه به اینکه سطح آن نسبت به حجمش بیشتر است بازدهی و ظرفیت بیشتر ی دارند. و آن را می توان در هر فضایی جا داد که باعث صرفه جویی در فضا می شود. همچنین با توجه به آسیب پذیری کمتر و دفع گرمای بیشتر کارایی بهتر دارند. اما جایگزینی در اجزای کابل گرد راحت تر و از نظر هزینه ای مقرون به صرفه تر هستند . خلاصه اینکه کابل تخت با سطح مقطع مستقیل و کابل گرد با سطح مقطع دایره ای هر دو در بازار موجود هستند و کابل های گرد قدمت بیشتر و کابل های تخت جدیدتر و قیمت بالاتری دارند. و در نهایت باید گفت که از نظر کیفیت کابل های تخت عملکرد بهتری نسبت به کابل های گرد دارند.

منبع:nirokabl.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...