کابل کولر

کابل کولر

کابل کولر یا کولری

اگر چه  سیستم خنک کنندگی کولر های آبی و گازی با هم متفاوت است اما هر دو مدل کولر های آبی و گازی برای روشن شدن و کار کردن به انرژی الکتریسیته نیاز دارند . در کولر های آبی به وسیله یک موتور برقی و پمپ آب به بخش های مختلف کولر رفته و دمنده شروع به چرخش می کند و در کولرهای گازی هم دو موتور یکی برای کمپرسور هوای سرد و دیگری برای گردش دمنده و باز و بسته شدن دریچه وجود دارد .

در تمام بخش های ذکر شده و همچنین ارسال و دریافت سیگنال های کنترلی در کولرهای گازی ، کابل های برق مخصوصی به نام کولری وجود دارند .

این کابل که برای ولتاژ ۳۰۰ تا ۴۵۰ ولت به کار می رود از جنس مس بوده و عایق آن از PVC است . کابل کولر را هم برای کولرهای آبی و هم برای کولرهای گازی استفاده می کنند . کابل های آبی ، همان کابلی است که از جعبه کلید کنترل کولر تا وروی برق آن کشیده می شود و معمولا هم در دو مدل کابل مفتول یا افشان ۱٫۵*۴ و ۱٫۵*۵ به فروش می رسد .

ترتیب رشته های سیم در این کابل ها به این صورت است : یک رشته برای سیستم دور کند ، یک رشته برای دور تند ، یکی برای پمپ آب و آخرین رشته سیم برای نول است . در کابل های ۵ رشته یک رشته سیم هم به عنوان سیم ارت در کابل وجود دارد .

فروش

هنگام خرید کابل کولر باید با توجه به مشخصات کولر که در پلاک پشت آن نوشته شده است کابل مناسب را انتخاب کنید . البته برای اینکه بدانید چه کابلی برای اینکار کاملا مناسب است باید از فرمولی استفاده کنید .

برای به دست آوردن سایز کابل مناسب باید میزان ظرفیت سرما را تقسیم بر ۳٫۵ و نتیجه را در عدد ۱۲ ضرب کنید . عدد نهایی به دست آمده که به آن BTU هم گفته می شود سایز این کابل را تعیین می کند .

باید توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید از کابل تکه تکه و وصله دار برای سیم کشی استفاده کنید . چرا که در اثر جریان عبوری کابل بیش از حد گرم می شود و ممکن است شاهد آتش سوزی کابل باشیم .

کابل کولر گازی

همانطور که گفتیم کولرهای گازی دو موتور مختلف دارند که یکی برای کمپرس هوای سرد و دیگری برای کنترل دمنده استفاده می شود . با توجه به این موارد نیاز است تا از دو کابل مختلف برای کولرهای گازی استفاده شود . یکی کابل برق کولری و دیگری کابل فرمان کولری .

کابل برق کولر که برای تامین انرژی الکتریسیته مورد نیاز کولر و کابل فرمان هم که برای ارتباط بین یونیت های داخلی و خارجی استفاده می شود . در رابطه با پر استفاده ترین کابل های برق و فرمان می توان گفت :

با توجه به اینکه کولر گازی شما از نوع کولرهای معمولی یک تکه یا دو تکه (اسپیلت ) باشد ، کابل مورد نظر را نصب می کنیم . بر این اساس چند مدل از کابل های کولری پر استفاده برای کولرهای گازی عبارتند از سیم برق نمره ۴ ، کابل مفتول یا افشان برق بدون سیم ارت و با سیم ارت .

کابل فرمان

همانطور که گفتیم در کولرهای گازی سیستم کمپرسور هوا وجود دارد . یونیت داخلی به کار رفته دمای محیط را اندازه گیری می کند و در صورت تغییر دما ، سیگنال فرمان خاموش یا روشن شدن را به کمپرسور ارسال می کند .

برای ارسال این سیگنال و سایر سیگنال های کنترلی باید از کابل فرمان یا کابل کنترل کولری استفاده کرد . پر استفاده ترین کابل های فرمان کولر معمولا در یکی از سایزهای ۱٫۵*۴ ، ۱٫۵*۵ ، ۱٫۵*۶ ، ۱٫۵*۷ هستند .

در رابطه با سیم کشی کولر گازی نکاتی را باید رعایت کرد تا علاوه بر مرتب بودن سیم کشی نهایی ، ایمنی کار هم حفظ شود . به همین منظور در ابتدای کار باید تعداد رشته های کابل را مشخص کنید و رشته های اضافی را برش دهید و آنها را جدا کنید .

تمام کولرهای گازی از سرسیم های روکش دار برای عایق بندی سیم ها استفاده می کنند . برای اتصال این وایرشوها کافی است آنها را در قسمت سر سیم قرار دهید و با حرارت ملایم در جای خود ثابت نمایید.

منبع : adibcable.com و تدبیرکارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...