کابل کولر

کابل کولر

کابل کولر چیست؟

کابل کولر: انرژی برق بخش جداناپذیر هر قطعه‌ی الکتریکی در جهت عملکرد مناسب می‌باشد. کولرها هم از این قانون مستثنا نیستند. هر دو کولر و کولر گازی، به جریان برق ثابت برای خنک کردن هوا نیازمند است.۲ موتور در کولر آبی وجود دارد.

یک الکتروموتور که باعث چرخش دمنده شده و موتور دیگری که به عنوان واتر پمپ آب را پمپاژ می‌کند؛ ۲ موتور نیز در کولر گازی نصب شده که یک موتور آن کمپرسور و موتور دیگر باز و بسته کننده‌ی دریچه هوا و گرداننده‌ی دمنده است.

کابل‌های کولر سیم و کابل راد افشان، با هدف رساندن برق به موتورهای نامبرده، سیگنال‌های کنترلی را بین یونیت‌های کولر گازی ارسال می‌کند.

به دسته‌ای از کابل‌ها، کابل کولری گفته می‌شود که هادی مسی داشته و به همین دلیل نیز خصوصیات خاصی را به کاربر ارائه می‌دهند. کابل‌های کولری، کابل‌هایی هستند که در حال حاضر کاربرد بسیاری در صنعت دارند و در عملکردهای گوناگونی به کار گرفته می‌شوند.

از سایر ویژگی های بسیار این نوع کابل‌ها آن است. عایق این کابل کابل از جنس پی وی سی است. یکی از عللی که باعث می‌شود تا این گونه کابل‌ها با نام کابل کولری نامیده شوند، این است که آن‌ها در کولر به کار می‌روند. نام‌های دیگری همچون کابل مخصوص کولر آبی را یدک می‌کشند.

معمولا، در پلاک کولر به صورت واضح ذکر نمی‌کنند که چه نوع کابلی برای کولر بهتر است، به همین علت باید میزان ظرفیت سرما را ابتدا بر 3/5 تقسیم و نهایت در 12 ضرب کنید. حاصل این محاسبات یک عدد است که آن را BTU می‌‌گویند. به واسطه BTU می‌توان سایز مطلوب برای این نوع کابل را انتخاب نمود.

کابل کولر یا کولری

کابل کولر

اگر چه سیستم خنک کنندگی کولر های آبی و گازی با هم متفاوت است اما هر دو مدل کولر های آبی و گازی برای روشن شدن و کار کردن به انرژی الکتریسیته نیاز دارند . در کولر های آبی به وسیله یک موتور برقی و پمپ آب به بخش های مختلف کولر رفته و دمنده شروع به چرخش می کند و در کولرهای گازی هم دو موتور یکی برای کمپرسور هوای سرد و دیگری برای گردش دمنده و باز و بسته شدن دریچه وجود دارد .

در تمام بخش های ذکر شده و همچنین ارسال و دریافت سیگنال های کنترلی در کولرهای گازی ، کابل های برق مخصوصی به نام کولری وجود دارند .

این کابل که برای ولتاژ ۳۰۰ تا ۴۵۰ ولت به کار می رود از جنس مس بوده و عایق آن از PVC است . کابل کولر را هم برای کولرهای آبی و هم برای کولرهای گازی استفاده می کنند . کابل های آبی ، همان کابلی است که از جعبه کلید کنترل کولر تا وروی برق آن کشیده می شود و معمولا هم در دو مدل کابل مفتول یا افشان ۱٫۵*۴ و ۱٫۵*۵ به فروش می رسد .

ترتیب رشته های سیم در این کابل ها به این صورت است : یک رشته برای سیستم دور کند ، یک رشته برای دور تند ، یکی برای پمپ آب و آخرین رشته سیم برای نول است . در کابل های ۵ رشته یک رشته سیم هم به عنوان سیم ارت در کابل وجود دارد .

انواع کابل کولر

کابل‌کولری انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها استفاده‌ها و مزایای خاصی را دارا هستند. در حال حاضر مارک های متفاوتی به تولید این نوع کابل‌‎ها اقدام می‌کنند که با ویژگی های محصولات تولید شده‌ی آن‌ها آشنا شد و اطلاعات کاملی را در ارتباط با آن‌ها بدست آورد.

  • کابل کولر مفتولی :

کابل‌ کولری مفتولی نوع ویژه‌ای از کابل‌های کولری می‌باشد که به صورت مفتول تولید شده است. از مهمترین ویژگی‌های این کابل مفتولی این است که مقاومت بسیار زیادی داشته و به همین خاطر هم می‌تواند در شرایط سخت به آسانی عملکرد بسیار مطلوبی داشته باشد.

استانده مورد نظر این نوع کابل‌های کولری (IEC 60227-4) است و در استاندارد ملی ایران کد کابل (۱۰ ISIRI 607) بوده. NYM, H05VV-U حروف اختصاری کابل بوده و جنس هادی آن از مس ویژه مفتولی است. جنس عایق کابل‌های کولر مفتولی از PVC/C و جنس فیلر آن از PVC است. جنس روکش آن هم از PVC بوده و غلاف این کابل از PVC/ST4 می‌باشد.

  • کابل کولر گازی :

کابل کولر گازی یکی از محبوبترین کابل‌‌های کولری است که امروزه برای کولرهای گازی استفاده می‌شود. یکی از موارد با اهمیت که در ارتباط با این کابل وجود دارد، این است که این گونه کابل‌ها با کابل‌ مناسب برای کولر آبی دارای تفاوت‌های زیادی بوده و به هیچ عنوان نباید آ‌ن‌ها را جا‌به‌جا خرید کرد. نکته قابل اهمیت دیگر در رابطه با کابل‌های کولر گازی قیمت آن است که در مقایسه با کابل کولر آبی گران‌ تر است.

فروش کابل کولر

هنگام خرید کابل کولر باید با توجه به مشخصات کولر که در پلاک پشت آن نوشته شده است کابل مناسب را انتخاب کنید . البته برای اینکه بدانید چه کابلی برای اینکار کاملا مناسب است باید از فرمولی استفاده کنید .

برای به دست آوردن سایز کابل مناسب باید میزان ظرفیت سرما را تقسیم بر ۳٫۵ و نتیجه را در عدد ۱۲ ضرب کنید . عدد نهایی به دست آمده که به آن BTU هم گفته می شود سایز این کابل را تعیین می کند .

باید توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید از کابل تکه تکه و وصله دار برای سیم کشی استفاده کنید . چرا که در اثر جریان عبوری کابل بیش از حد گرم می شود و ممکن است شاهد آتش سوزی کابل باشیم .

مشخصه های کابل کولر

انعطاف پذیری پایین نسبت به سایر کابل ها

  1. دارای مقاومت بالا در مقابل ضربات به واسطه استفاده از غلاف
  2. دارای ضخامتی در حدود ۷ سانتی متر
  3. عایق پی وی سی
  4. مناسب استفاده در ساختمان های خشک و مرطوب
  5. هادی رسانا از جنس فلز مس

کابل کولر گازی

کابل کولر

همانطور که گفتیم کولرهای گازی دو موتور مختلف دارند که یکی برای کمپرس هوای سرد و دیگری برای کنترل دمنده استفاده می شود . با توجه به این موارد نیاز است تا از دو کابل مختلف برای کولرهای گازی استفاده شود . یکی کابل برق کولری و دیگری کابل فرمان کولری .

کابل برق کولر که برای تامین انرژی الکتریسیته مورد نیاز کولر و کابل فرمان هم که برای ارتباط بین یونیت های داخلی و خارجی استفاده می شود . در رابطه با پر استفاده ترین کابل های برق و فرمان می توان گفت :

با توجه به اینکه کولر گازی شما از نوع کولرهای معمولی یک تکه یا دو تکه (اسپیلت ) باشد ، کابل مورد نظر را نصب می کنیم . بر این اساس چند مدل از کابل های کولری پر استفاده برای کولرهای گازی عبارتند از سیم برق نمره ۴ ، کابل مفتول یا افشان برق بدون سیم ارت و با سیم ارت .

کابل فرمان

همانطور که گفتیم در کولرهای گازی سیستم کمپرسور هوا دارند . یونیت داخلی به کار رفته دمای محیط را اندازه گیری می کند و در صورت تغییر دما ، سیگنال فرمان خاموش یا روشن شدن را به کمپرسور ارسال می کند .

برای ارسال این سیگنال و سایر سیگنال های کنترلی باید از کابل فرمان یا کابل کنترل کولری استفاده کرد . پر استفاده ترین کابل های فرمان کولر معمولا در یکی از سایزهای ۱٫۵*۴ ، ۱٫۵*۵ ، ۱٫۵*۶ ، ۱٫۵*۷ هستند .

در رابطه با سیم کشی کولر گازی نکاتی را باید رعایت کرد تا علاوه بر مرتب بودن سیم کشی نهایی ، ایمنی کار هم حفظ شود . به همین منظور در ابتدای کار باید تعداد رشته های کابل را مشخص کنید و رشته های اضافی را برش دهید و آنها را جدا کنید .

تمام کولرهای گازی از سرسیم های روکش دار برای عایق بندی سیم ها استفاده می کنند . برای اتصال این وایرشوها کافی است آنها را در قسمت سر سیم قرار دهید و با حرارت ملایم در جای خود ثابت نمایید.

دانیال نور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...