کابل برق کولر آبی

سیم کشی برق کولر آبی

سیم کشی برق کولر های آبی در دو مرحله سیم فاز و نول انجام می شود . سیم نول را مستقیما و بدون نیاز به وارد شدن به ترمینال کلید کولر به اتصال نول جعبه تقسیم کولر می رود .

اما در مورد سیم فاز روال کار متفاوت است ، این سیم به ترمینال اول کلید کولر وصل می شود . در این کلید علاوه بر سیم فاز ترمینال های پمپ و دور تند و کند کولر هم قرار می گیرند . برای سیم کشی در صورت وجود سیستم ارت در برق ساختمان استفاده از کابل برق ۳ در ۲٫۵ را پیشنهاد می کنیم . در غیر این صورت استفاده از کابل ۲ در ۲٫۵ مناسب است .

در سیم کشی کولر دقت داشته باشید چرا که ممکن است شاهد عملکرد نادرست کولر باشید مثلا با زدن کلید دور کند ، دور تند کولر شروع به کار کند یا پمپ آب عمل نکند و مواردی از این قبیل .

ویژگی های کابل برق کولر

کابل برق کولرهای آبی یا اسپیلت ها به دلیل اینکه ممکن است در محیط های خارجی نصب شوند و در مورد کولرهای آبی با جریان آب هم در ارتباط هستیم، باید از برند معتبری باشند و ویژگی های یک کابل کولر مناسب را داشته باشند . از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سطح بیرونی کابل صاف و یکدست و بدون هیچگونه فرو رفتگی یا برجستگی باشد .
  • در نظر گرفتن جریان عبوری از میزان جریان مجاز کابل ؛ این میزان نباید از حد مجاز بیشتر باشد چراکه موجب آتش سوزی می شود .
  • افت ولتاژ کابل کولری نباید از میزان تعیین شده بیشتر شود .
  • به دلیل اینکه نیاز است تا رشته سیم های موجود در کابل برای سیم کشی از هم جدا شوند باید این نکته را در نظر بگیرید کابل کولر مرغوب کابلی است که سیم های آن به راحتی از هم جدا شوند .

سیم کشی کولر آبی

سیم کشی برق کولر آبی با استفاده از یک کابل اصلی و چند رشته سیم انجام می شود و روش سیم کشی به این صورت است که یک جعبه فیوز در برق اصلی ساختمان وجود دارد . در مرحله بعد سیم کشی های این جعبه به کلید کولر و بعد خود کولر می رسد .

برای سیم کشی از جعبه فیوز تا کلید کولر از سه سیم شماره ۲٫۵ استفاده می کنند . همانطور که قبلا گفتیم یکی از این سیم ها به عنوان سیم ارت و دو سیم دیگر برای سیم های فاز و نول هستند .

در مرحله بعد از کلید کولر تا خود کولر که از کابل مفتول ۵ رشته سایز ۱٫۵ استفاده می شود . این ۵ رشته به ترتیب برای سیم ارت ، دور تند و کند کولر ، پمپ آب و سیم نول هستند .

نکاتی که در این میان برای سیم کشی کولر باید ذکر کرد یکی اینکه ترمینال کولر آبی داخل کولر و بالای بدنه آن قرار دارد . برای نصب کردن کابل ۵ رشته ای از پشت کولر کابل را به جعبه ترمینال برق وارد می کنند .

همانطور که می دانید ممکن است بر اثر حرارت و به مرور زمان کابل کولر پوسیده می شود و باید آن را تعویض کرد . در صورت تعویض به موقع عمر مفید کولر آبی بیشتر شده و فیوز برق به اصطلاح نمی پرد.

منبع : adibcable.com و تدبیرکارا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...