سیلیکون چیست؟

مشخصه های اصلی و بارز آن مقاوم بودن در برابر دمای 60- الی 250+ می باشد. در واقع سیلیکون عنصر سیلیسیم با نماد Si در جدول تناوبی و یک عنصر شیمیایی از خانواده شبه فلزات می باشد. این ماده در شرایط محیطی مثل نور شدید و مستقیم خورشید، رطوبت بالا، سرمای تا 60- سانتی گراد و گرما تا دمای 250+ سانتی گراد بر پایه تحقیقات علمی به جرات میتوان گفت که طی ده ها سال خاصیت شیمیایی و فیزیکی خود را از دست نخواهد داد.

به طور کلی می توان گفت که سیلیکون رابر ماده ای از خانواده ی پلیمرهای لاستیکی است که بسیاری از خواص فیزیکی آن مشابه لاستیک ها بوده اما فاقد بسیاری از عیوب آن ها ست. این ماده در واقع پلیمری مخلوط از پلیمر های آلی – کانی است که از بسپارش انواع سیلان ‌ها و سیلوکسان ‌ها بدست می آید. لاستیک سیلیکون ( Silicone ) ماده‌ای با خواص شگفت‌ انگیز است.

مزایای سیلیکون

 • قدرت تحمل تغییرات دما در شرایط معمولی از 50- تا 200+ درجه سانتی گراد و در شرایط خاص از 110- تا 320+ درجه سانتیگراد.
 • مقاوم در مقابل اشعه ماورا بنفش، مادون قرمز،گاما، تاثیر ناپذیری ازاوزون، در مقابل شرایط جوی مرطوب و خشک، روغن و چربی های گیاهی و صنعتی و الکل.
 • شفافیت و در عین حال قابلیت رنگ پذیری در طیف گسترده.
 • قابلیت شکل گیری در مقاطع و ابعاد گوناگون.
 • درزگیر مقاوم و با طول عمر بالا.
 • طول عمر بسیار زیاد در مقایسه با لاستیک ها و از همه مهم تر اقتصادی بودن آن در مقابل تعدد قطعات لاستیکی و صرفه جویی در وقت، هزینه ها، تعمیرات و نگهداری و در نتیجه دستیابی به بهره وری بالاتر.

شاید بتوان گفت تنها عیب این ماده عدم بازیافت آن بوده که می تواند در محیط زیست تاثیرات منفی بر جای بگذارد.

استفاده از سیلیکون در ساخت سیم و کابل

از عیوب فیزیکی و شیمیایی سایر پلیمرها می باشد. سیلیکون در حال حاضر بهترین عایق شناخته شده است و در عین حال پایداری دراز مدت را تضمین می کند.

ضمن این که این ماده کاهش دهنده مصرف انرژی است و مقاومت بسیار بالایی در میدان مغناطیسی دارد، به همین دلیل مصرف

سیم و کابل معمولی جای خود را به سیم و کابل سیلیکونی داده است.

از سیلیکون در صنایع مختلف استفاده های گوناگونی می شود. از جمله در راه آهن، مترو، صنایع نظامی، صنایع پزشکی، صنایع الکترونیک، صنایع خانگی، سیستم های اعلام حریق، صنایع هواپیمایی، خطوط تولید سیستم های گرمایی. علاوه بر این صنایع و حوزه ها از سیم و کابل سیلیکونی در صنایع بخاری سازی و المنت های برقی و صنعتی و خانگی … نیز استفاده می شود.

برخی مشخصه های کابل سیلیکونی

 • هادی: مس قلع اندود شده (کلاس 5 مطابق استاندارد IEC60228)
 • عايق: كامپوند سيليکوني نوع IE2 مطابق استاندارد IEC 60245 معادل EI 2 مطابق استاندارد CENELEC HD 22 و VDE 0207
 • شناسه رشته ها : رنگ
 • دو رشته : مشکی – آبی یا قهوه ای
 • سه رشته : مشکی –آبی – قهوه ای
 • چهار رشته : مشکی – آبی – قهوه ای – مشکی
 • روکش نهایی : سیلیکون به رنگ مورد سفارش (جهت رفتار بهتر حرارتی ترجیحاً رنگ قرمز – قهوه ای پیشنهاد می شود)
 • دمای کارکرد :50- تا 180 درجه سانتی گراد

موارد کاربرد کابل سیلیکونی

موارد کاربرد این کابل‌ها در ولتاژ و جریان پایین است لذا معمولا در سطح مقطع پایین تولید می‌شوند و تعداد رشته سیم‌های آن می‌تواند ۶۱ الی دو و تعداد زوج آن از ۵۰ الی دو باشد. روکش کابل سیلیکونی ابزار دقیق(کابل سیلیکونی فرمان) از نوع سیلیکون HTV است که این نوع محصول (کابل ابزار دقیق سیلیکونی) با کاربردهای فراوان همراه ساخته است. در واقع از سیلیکون جهت روکش انواع سیم نسوز و کابل نسوز تولیدی خود استفاده می شود که محصول نهایی همان سیم نسوز سیلیکونی و کابل نسوز سیلیکونی می باشد. یکی از مواد اصلی تولید کابل های مقاوم در برابر حریق، سیلیکون بوده که در تولید کابل های سری استاندارد به کار می رود اما کابل های معروف به کابل سیلیکونی نسوز که کابل های سیلیکون هم به آن ها گفته می شود کابل هایی هستند که هم عایق کابل و هم روکش بیرونی کابل از عایقی با ترکیب سیلیکون و لاستیک Silicon Rubber تولید شده اند.

نوع شیلددار این کابل می‌تواند زوجی یا کلی باشد، شیلد زوجی باعث تضعیف هم‌ شنوایی بین زوج رشته ‌ها می‌شود و شیلد کلی قادر است آن را در برابر نویزهای خارجی محافظت کند. نوع اسکرین‌ دار این کابل نیز می‌تواند زوجی یا کلی باشد به طوری‌که یک یا چند رشته سیم دراین مسی قلع اندود شده، بر روی هر زوج یا زوج‌های تابیده به کار می‌رود.

مقایسه کابل سیلیکون و کابل مقاوم در برابر حریق

در زیر توجه شما را به عملکرد دمایی و مقایسه ای کابل سیلیکون / سیلیکون و کابل مقاوم در برابر حریق جلب می نماییم:

مشخصه کابل مقاوم در برابر حریق کابل سیلیکون / سیلیکون
رنگ کابل قرمز یا سفید یا سایر رنگ ها با توجه به نیاز مصرف کننده نهایی قهوه ای متمایل به قرمز / آجری
انعطاف پذیری کم زیاد
آسیب پذیری در برابر برش / سایش و کنده شدن عایق و روکش کم (در نتیجه ایمنی بالا) زیاد (در نتیجه ایمنی پایین)
مقاومت حرارتی 950 درجه سانتیگراد شعله مستقیم به مدت سه ساعت 250 درجه سانتیگراد
مقاومت در برابر پاشش آب 650 درجه سانتیگراد شعله مستقیم به مدت نیم ساعت و پاشش آب از دقیقه 15 تا دقیقه 30 مقاومت پایین
مقاومت مکانیکی در برابر ضربات ناشی از غیر ضربه مستقیم 950 درجه سانتیگراد شعله مستقیم به مدت 15 دقیقه و همزمان هر 30 ثانیه یک ضربه غیر مستقیم به قدرت 25 کیلو نیوتن مقاومت پایین
مورد مصرف در سیستم های اعلام و اطفاء حریق و سیستم هایی که نیار به کابل مقاوم در برابر آتش دارند در سیستم های که نیاز به کابل مقاوم در برابر حرارت غیر مستقیم دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...