آشنایی کامل با تکنولوژی انواع کابل برق و کاربرد فلزات هادی و غیر آهنی

آشنایی کامل با تکنولوژی انواع کابل برق و کاربرد فلزات هادی و غیر آهنی

صنعت نیز مانند انسان دارای رگ و خون است و انرژی الکتریکی همان خون در رگهای صنعت است. با این تعریف می توان به اهمیت و نقش مهم نیروی برق و تکنولوژی انواع کابل برق در صنعت پی برد.

عموماً مردم تصور می کنند که هزینه هایی که برای استفاده از انرژی برق متحمل می شویم مربوط به بخش تولید است در صورتی که اینگونه نیس و بیش تر این هزینه ها مربوط به سیستم برق رسانی است.

برای هر کدام از مراحل توزیع برق که شامل انتقال انرژی با فشارهای قوی و توزیع انرژی برق از مراکز پست فرعی به مصارف خانگی ،صنعتی و … است و مراحلی که در سیستم های توزیع برق انجام می شود، تمام هزینه های این توزیع و انتقال مربوط به قیمت سیم های هادی می شود.

ما برای اینکه بتوانیم در هرموقع از زمان به انرژی برای روشنایی و گرما دسترسی داشته باشیم لازم است که در تمامی مراحل توزیع از هادی های مناسب استفاده کنیم که ویژگی های از قبیل اطمینان از انجام کار، در صورتی خراب امکان رفع نقص وجود داشته باشد و شرایط قابل قبول با کمترین هزینه را داشته باشد.

انواع تکنولوژی انواع کابل برق

کاربرد فلزات غیر آهنی

مس یکی از فلزات غیر آهنی است که قابلیت های زیادی دارد، این فلز به راحتی قابل خم شدن است و می توان به آسانی روی آن کار انجام داد علاوه برآن این فلز قابلیت چکش خواری دارد. این فلز غیر آهنی مقاومت زیادی در برابر حرارت و اسیدها دارد. در کلیدها و بست های برقی، کابل مسی قابلیت لحیم کاری دارد.

آلومینیوم فلز غیر آهنی دیگری است که مثل مس قابلیت های زیادی دارد که می توان به قابلیت چکش خواری و کوره کاری آن نام برد. این فلز ( کابل آلومینیومی ) مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی دارد ولی در برابر اسید و بازها مقاومت ندارد و در بست هایی که به صورت پیچ است نمی توان به آن اعتماد کرد.

سرب، قلع، روی، نیکل خام و … از دیگر فلزات غیر آهنی هستند که دارای قابلیت های ویژه ای هستند.

فلزات هادی برای انتقال انرژی

درصد بیشتری از سیم های آلومینیوم را فلز آلومینیوم و درصد کمی را فلزات دیگر تشکیل می دهند. سیم آلومینیومی مقاومت خوبی ار نظر مکانیکی ندارد به همین دلیل از آن ها در خطوط هوایی نمی توان استفاده کرد، به همین دلیل آلومینیوم را به همراه فولاد استفاده می کنند.

سیم مس – فولاد نیز یک هادی است که مغز آن فولادی است که روی آن را فلز مس پوشانده است. این سیم در بیشتر موارد در زمین استفاده می شود. این کابل نسبت به کابل مس مزیت های بیشتری دارد که می توان از ارزانتر بودن آن، کمتر بودن وزنش و … نام برد، به همین دلیل از کابل مس – فولاد برای خطوط دارای فشار قوی و کابل های حامل استفاده می شود.

عایق های الکتریکی در کابل

برای اینکه بخواهیم وسایل الکتریکی و هادی های انرژی و برق بسازیم احتیاج به دو نوع از مواد داریم، یکی از این مواد برای اینست که الکترون ها را عبور دهیم که اصطلاحا به آن ها هادی می گویند و مواد دیگر موادی هستند که از عبور الکترون ها ممانعت می شود که به آن ها عایق می گویند.

ممکن است این فکربه ذهن خطور کند عایق ها ارزشی ندارند اما در حقیقت اینگونه نیست و عایق ها نیز به اندازه ی هادی ها مهم و ارزشمند هستند و اگر وجود نداشته باشند نمی توان از انرژی برق استفاده کرد.

روغن به کار رفته در تکنولوژی کابل برق

در تکنولوژی کابل برق از کاغذ هایی که آغشته به روغن هستند استفاده می شود. در کابل های پرو کابل های فشاری روغن غلیظ و در کابل های روغنی، روغن رقیق شبیه روغن ترانسفورماتور بکار می رود.

این نوع روغن باید در 130 درجه سانتیگراد رقیق شده و بتواند در داخل منافذ کوچک و فواصل خالی رخنه کند و در درجه حرارت معمولی 35 تا 40 درجه سانتی گراد باید غلیظ و سفت شود و در درجه حرارت زیر صفر محکم نشود. کابل قابلیت خمش خود را حفظ کند.

همچنین درجه انبساط و تاثیرات وزن مخصوص روغن باید نسبت به درجه حرارت خیلی کم باشد برای جلوگیری از پدیده ایکس واکس که در بند قبلی تشریح شد. باید گازهای موجود در روغن کابل ها را پیش از مصرف خارج کرد.

منبع : تدبیرکارا و royancable.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...