آشنایی با کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده

از سیم های زوج تشکیل شده است.این کابل در شبکه هامتفاوت هستند.که هر کدام قطر 0.4 تا 0.8 میلی‌متر دارند.UTP کابل هر هشت سیم مسی جداگانه توسط مواد عایق پوشیده شده اند.علاوه بر این، سیم ها در هر جفت دور یکدیگر پیچ خورده اند.تعداد سیم‌ها بستگی به نوع کابل داشته، هر دو سیم در اطراف یکدیگر تنیده شده و همه جفت‌ها در یک غلاف پلاستیکی قرار می‌گیرند.

اجزاء تشکیل دهنده کابل زوج به هم تابیده شده:

با توجه به نوع و جنس کابل شبکه، اجزای تشکیل دهنده کابل نیز فرق دارد اما اجزای هم به صورت کلی در تمام کابل های شبکه یک مدل می‌باشند.

روکش بیرونی کابل زوج به هم تابیده شده (کابل شبکه):

این روکش از از مدل ضربه، قطعی و پوسیدگی زوج های تابیده‌شده جلوگیری می کند و باعث حفاظت از کابل می‌شود، روکش های کابل شبکه اغلب از دو نوع جنس PVC یا LSZH می‌باشد.

پلاستیک تفکیک کننده زوج ها:

این پلاستیک به صورتی در وسط چهار زوج کابل شبکه قرار گرفته است که هر زوج را از زوج دیگری کاملاً تفکیک می کند و از ایجاد هرگونه نویز توسط زوج‌های کابل شبکه بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کند.و در کابل های شبکه cat5e به بعد در داخل کابل شبکه تعبیه شده‌اند.

زوج های تابیده‌شده:

این رشته سیم‌ها 8 عدد می‌باشند که 4 زوج به هم پیچیده شده را تشکیل می‌دهند که وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را دارند. این 4 زوج کابل شبکه از 4 رنگ اصلی و 4 رنگ فرعی ساخته شده‌اند. رنگ های اصلی شامل سبز، آبی، قهوه ای و نارنجی، و رنگ های فرعی ترکیبی از رنگ سفید و رنگهای اصلی می‌باشند، یعنی: سفید نارنجی، سفید قهوه ای، سفید آبی و سفید سبز که رنگ های یکسان دو به دو به هم تابیده شده‌اند. دلیل تابیده شده زوج به دور یکدیگر، حذف و جلوگیری از تأثیر نویز بر انتقال داده هاست.

شیلد و فویل

اصلی‌ترین وظایف شیلد و فویل در کابل شبکه، خارج کردن نویز و نوسانات الکتریکی اضافی می باشد.
ممکن است برخی از کابل ها دارای یک اتصال به زمین، یک نخ کشش و یک لایه پلاستیکی بین شیلد و زوج ها باشند

کابل زوج به هم تابیده شده در شبکه اترنت

کابل‌های به هم تابیده در شبکه‌های اترنت دارای چهار جفت سیم هستند. در شبکه‌های اترنت سریع که حداکثر سرعت 100 مگابیت در ثانیه است، یک جفت داده‌ها را ارسال می‌کند، جفت دیگر داده‌ها را دریافت می‌کند و دو جفت دیگر تاثیری در انتقال داده‌ها ندارند. در شبکه‌های Gigabit Ethernet و استانداردهای بالاتر، با حداقل سرعت 1000 مگابیت در ثانیه، از هر چهار جفت برای ارسال و دریافت مصرف می‌شود.

استاندارد TIA / EIA 568 کابل‌های شبکه تابیده شده را به چند دسته تقسیم می‌کند.

دسته‌بندی‌هایی که اغلب مشاهده می‌کنیدCat (3 ، 5، 5e، 6، 6a، و 7 هستند که همه آن‌ها در جدول زیر آمده‌اند. (کابل Cat 4 نیز وجود دارد، اما به ندرت استفاده می‌شود.) شبکه‌های مدرن اغلب از Cat 5e یا کابل‌های بالاتر استفاده می‌کنند تا در خصوص پیاده‌سازی شبکه‌های اترنت گیگابیتی مشکل خاصی نداشته باشند. کابل Cat5 نسبتا قدیمی بوده و از حداکثر سرعت 100 مگابیت پشتیبانی کرده، ولی عملکرد آن در شبکه‌های اترنت برابر با سرعت 10 مگابیت است. در مقابل Cat6 سرعت بالاتری داشته و به‌طور میانگین شبکه‌های اترنت 1 گیگابیتی را پشتیبانی می‌کند، با این وجود حداکثر از سرعت 10 گیگابیت پشتیبانی می‌کند.

کابل‌های cat8/8.1 و cat 8.2 با پهنای باند 40 گیگابیت در ثانیه و حداکثر سرعت 2000 مگاهرتز با پوشش بیش از 30 متر ویژه مراکز داده ارائه شده‌اند، جایی که فاصله میان سوییچ‌ها و سرورها کوتاه است. البته این کابل‌ها با هدف کابل‌کشی در ادارات طراحی نشده است. در شکل زیر یک کابل داده Cat 5e را مشاهده می‌کنید.

کابل زوج به هم تابیده

کابل‌های زوج به هم تابیده از سه گروه تشکیل شده اند :

  1. STP (زوج به هم تابیده غلاف‌دار(روکش‌دار)
  2. SFSTP (زوج به هم تابیده تماما غلاف‌دار)
  3. UTP (زوج به هم تابیده بدون روکش)

 

STP کابل زوج به هم تابیده روکش‌دار

اگر به خاطر داشته باشید در شماره قبل گفتیم که کابل STP سرنام Shielded Twisted Pair شامل سیم‌های به هم تنیده شده‌ای است که نه تنها به صورت جداگانه انعطاف‌پذیر هستند، بلکه حفاظی از یک ماده فلزی فویل مانند آن‌ها را احاطه کرده است. برخی از کابل‌های STP از یک لایه محافظ مسی استفاده می‌کنند. این لایه حفاظتی همانند دیواری در برابر امواج الکترومغناطیس خارجی کار کرده و به این شکل مانع از آن می‌شود که این امواج روی سیگنال‌های سیم اثر نامطلوب بگذارند.

توجه داشته باشید که لایه حفاظتی کابل خود یک هادی بوده و اگر به شکل درستی به زمین متصل شود (ارت)، قادر است پارازیت اطراف را به جریان تبدیل کند. جریانی که در فرآیند انتقال به سیم‌های داخلی به جریان‌های مساوی و مخالفی تبدیل می‌شود که اثر یکدیگر را خنثی کرده و در نتیجه نویز به شکل ماندگار باقی نخواهد ماند.

اثر بخشی لایه محافظتی STP به ویژگی‌های زیر بستگی دارد:

  • ضخامت و ماده به کار گرفته شده در لایه محافظ
  • تقارن و سازگاری محافظ
  • سطح و نوع پارازیت محیطی
  • مکانیزم ارت شدن به زمین

شکل زیر یک کابل به هم تابیده STP را نشان می‌دهد.

کابل زوج به هم تابیده

UTP (کابل زوج به هم تابیده بدون روکش)

کابل UTP سرنام Unshielded Twisted Pair شامل یک یا چند جفت سیم عایق شده در یک محفظه پلاستیکی است. اما همان‌طور که از نامش بر می‌آید، UTP فاقد یک لایه محافظ اضافی برای جفت سیم‌های به هم تنیده شده است. در نتیجه، UTP کابل ارزان قیمت‌تری بوده، اما در عین حال در برابر نویزها نسبت به کابل‌های STP پایداری کمتری دارد. در نتیجه به دلیل ارزان‌قیمت بودن محبوب‌تر از کابل‌های STP است. شکل زیر سه نوع کابل UTP را نشان می‌دهد: Cat 5e با درجه PVC، کلاس Cat 5eبا درجه پلنوم و Cat 6 با مغزی پلاستیکی و یک کابل UTP با کانکتور RJ-45 را نشان می‌دهد.

کابل زوج به هم تابیده

منابع:

دانیال نور ، نخبگان برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...