تفاوت مس و آلومینیوم

تفاوت مس و آلومینیوم در کارایی کابل‌های برق چیست؟

مقایسه

اگر بخواهیم که تفاوت آلومینیوم و مس را دریابیم باید ابتدا مقایسه انجام دهیم و نقش آنها را در کابل های فشار قوی و ضعیف نیز بررسی کنیم. از طرفی با بالا رفتن هزینه ساخت و تولید تولیدکنندگان سیم و کابل به دنبال یافتن موادی جایگزین میباشند که رسیدن به نتیجه در این خصوص برایشان امری حیاتی میباشد.

مواد جایگزین

از مواد جایگزین به آلومینیوم میتوان اشاره کرد، به این معنی که سیستم آلومینیومی، در طی چند سال اخیر نیز تقریبا از ثبات بیشتری نیز برخوردار بوده است. و اینکه قیمت به نظر می اید تنها دلیل قانع کننده تولید کنندگان برای تولید کابل و سیم با این هادی باشد چرا که برای خرید همین کابل و سیم با هادی از جنس مس بایستی هزینه بالاتری نیز چندبرابر پرداخت کنند.

امروزه هادی‌های آلومینیومی در  صنعت کاربردهای فراوانی داشته که به نظر میرسد که عملکرد مستمر قابل‌توجهی در کاربردهای تجاری و بنیادی دارا باشد.

از یک سو آلومینیوم ها در ساختمان‌های بزرگ تجاری به‌ شکل گسترده ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌های MC (Metal clad) که هادی آلومینیومی دارند اغلب در  ساختمان‌های بلندمرتبه ، استادیوم‌ها  ، عملیات بازیابی فاضلاب و وسایل تولید فروشگاه‌های بزرگ ، ساختمان‌های تجاری به عنوان یک کالای اساسی لحاظ میشود و نیاز به آن الزامی است. پیمانکاران نیز کابل‌های آلومینیومی را در هادی‌های ورودی تأسیسات ، هادی‌های سایز بالا، و هادی‌های توزیع برق نصب و …مورد استفاده قرار می دهند.

در خصوص کابل های آلومینیومی وقتی که از مقاومت بالاتر صحبت شود،ممکن است برخی این تصور برایشان ایجاد شود که استفاده از این نوع کابل منجر به افت ولتاژ و یا ازدیاد دمای کابل هنگام بهره برداری خواهد شد. در صورتی که ما با همان اصولی که سایز کابل مسی را تعیین میکنیم؛ کابل های آلومینیومی را هم انتخاب کنیم خواهیم دید که مشکلی بوجود نمی آید. به این معنی که ظرفیت آمپر و افت ولتاژ اندازه گیری شده و سایز مناسب کابل تعیین میشود. پس مشخص است که بمنظور عبور یک توان ثابت، سطح مقطع کابل آلومینیومی بایداز فلز مس بیشتر باشد.

وزن کابل

در خصوص وزن کابل ها اگر بخواهیم صحبتی داشته باشیم بایستی بگوییم که سبک وزن تر از مس هستند هر چند که مشکلاتی از قبیل خوردگی و… وجود دارد اما با بارگیری تمهیدات لازم میتوان تا حد قابل قبولی نیز از این احتمالات جلوگیری کرد.

کابل های نامرغوب اعم از کابل مسی و آلومینیومی هر دو غیر قابل استفاده هستند چون در آنها از مواد غیراستانداردی استفاده شده که عملکرد درستی در هر حال به علت استفاده از مواد غیر استاندارد (آلیاژ تعریف نشده) کابل عملکرد درستی را برای شما نخواهند داشت و مسئله دیگر نوع کاربری میباشد. از آلومینیوم تنها در کابلهای قدرت تحت عنوان کابل آلومینیومی زمینی و هوایی به شکل خودنگهدار و یا فاصله دار می توان استفاده کرد و تا امروز هیچ گونه جوازی برای کاربرد آن بمنظور تولید کابل افشان و ساختمانی صادر نگشته است.

منبع : gersooz.com و tadbirkara.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...