تفاوت فیبر سینگل مود و مالتی مود چیست؟

تفاوت فیبر سینگل مود و مالتی مود چیست؟

اگر می‌خواهید تفاوت سینگل مود و مالتی مود را بدانید بهتر است ابتدا با چند مفهوم آشنا شوید. پیوند اینترنتی مبتنی بر فیبر یک روش سریع و قابل اعتماد برای انتقال داده‌ها در یک شبکه است. با ترکیب شدن دستگاه‌های موبایل و کامپیوترها، مهم است که کسب و کارها بهترین انتخاب را در مورد شبکه‌های فیبر نوری سینگل مود و مالتی مود انجام دهند.

فهرست چند تفاوت سینگل مود و مالتی مود

سیستم‌های فیبر سینگل مود و فیبر مولتی مود در بسیاری از موارد متفاوت هستند. در این‌جا دو مشخصه کلیدی فاصله طی مسافت نور و پهنای باند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فاصله و پهنای باند فیبر سینگل مود

برای برقراری ارتباط در مسافت‌های طولانی طراحی شده است. یک کابل فیبر نوری سینگل مود اجازه حرکت سیگنال‌های نور را در فاصله بیش از ۱۰ مایلی فراهم می‌کند، مسافتی بسیار طولانی‌تر از فیبر مالتی مود.

فیبر سینگل مود پهنای باند بسیار بالاتری دارد. برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه تفاوت ۱۰۰،۰۰۰ گیگاهرتزی را گزارش کرده‌اند.

با قطر هسته تقریبا ۹ میکرون، کابل‌های سینگل مود باید کاملا تمیز نگه داشته شوند. حتی ریزترین ذرات گرد و غبار یا آلودگی‌ها مي‌تونند در انتقال سیگنال مشکل‌ساز شوند.

برای دانستن تفاوت single-mode و مالتی مود به بررسی همین فاکتور در فیبر مالتی مود نیز می‌پردازیم.

پهنای باند و فاصله مالتی مود

برای ارتباطات فواصل کوتاه طراحی شده است و عموما سیگنال‌های نور تا ۱.۲ مایل مسافت را طی می کنند.

مالتی مود به سختی به پهنای باند ۱ گیگا هرتز می‌رسد که بسیار کمتر از سینگل مود است ولی برای انتقال صوت، تصویر و داده کافی است.

قطر هسته تقریبا ۵۰ تا ۶۲.۵ میکرون، در مقایسه با سینگل مود، موجب کاهش ریسک مداخله سیگنالی ناشی از گرد و خاک یا دیگر ذرات مي‌شود.

چطور بهترین فیبر اینترنت را برای کاربری مورد نظرتان انتخاب کنید

بهترین گزینه برای شما به نیازهای شما بستگی دارد. اگر یک شرکت بزرگ با بخش‌های مختلف دارید که بیش از ۵ مایل فاصله دارند، با توجه به تفاوت مالتی مود و سینگل مود بهتر است از single-mode استفاده کنید. اگر دفتری دارید که بخش‌های مختلف آن فاصله زیادی با هم ندارند می‌توانید از مالتی مود استفاده کنید. فرقی نمی‌کند از چه استفاده کنید، شبکه فیبر نوری به شما کمک می‌کند تا داده‌ها را به سرعت و با اطمینان ارسال و دریافت کنید.

منبع : ittelecom.ir و tadbirkara.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی

محصولات

محصولات

در دانیال نور بیابید...